Jak wybrać solidne płytki łazienkowe?

Płytki w naszej łazience z pewnością będą odgrywały bardzo dużą rolę, warto zwrócić uwagę iż wiele osób patrzy jedynie na płytki od strony dekoracyjnej, chcemy wybrać je w odpowiedniej kolorystyce. Dodatkowo także wybieramy kształty które będą najlepiej pasowały do naszej łazienki, najlepiej pasowały do podłogi. Oczywiście warto zwrócić uwagę iż płytki posiadają wiele cech charakterystycznych na które warto zwrócić uwagę kiedy i jak kupujemy.

Charakterystyka płytek łazienkowych

Podłoga w naszych łazience nie może być śliska, dlatego też powinniśmy wybierać płytki antypoślizgowe, w tym przypadku opisują to parametry od R9 do R13, gdzie R13 to płytka która najlepiej zapobiega poślizgnięciu się. Należy pamiętać iż w łazience często będzie znajdowała się na podłodze woda, dlatego też zwłaszcza o odpowiednie płytki podłogowe musimy zadbać. W przypadku prysznica, brodzików powinniśmy wybieracie płytki z parametrami R10-R12. Jest to istotne ponieważ będą one w oczywisty sposób wpływały na nasze bezpieczeństwo.

Dodatkowo także zwracamy uwagę iż w łazience panuje wilgoć, dlatego też wybieramy płytki które charakteryzują się niską nasiąkliwością, w tym przypadku nasiąkliwość powinna być mniejsza niż 5%. Ten parametr określany jest literą E, znajdziemy ją często na opakowaniu płytek. Oczywiście warto zwrócić uwagę iż w przypadku płytek ściennych nasiąkliwość może być nieco wyższa. W przypadku płytek podłogowych istotna będzie także ścieralność, w tym przypadku mamy oznaczenia PE1 od PEI1 do PEI5, oczywiście w łazience możemy użyć płytek o mniejszej odporności na ścieranie, warto pamiętać iż nie chodzimy w niej w obuwiu o twardej podeszwie tylko często w kapciach lub gołą stopą. W tym przypadku ważniejsze będą parametry związane z antypoślizgowością.

Naturalnie powinniśmy wybrać kształt i wielkość płytek, obecnie standardem mogą być płytki o wielkości 60 x 60 cm czy też płytki które pozwalają zostawić nieco miejsca na fugę czyli płytki o wielkości 59 na 59 cm. Naturalnie możemy wybierać modele matowe lub też połyskujące w zależności od tego co najbardziej nam się podoba. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzić mogą się płytki z serii stargres calacatta gold, są to wysokiej jakości płytki gresowe przeznaczone do wykorzystania na podłogach.