Jak dobrać dobra wędkę?

Każdy wędkarz potrzebuje dobrego sprzętu na ryby, oczywiście podstawą będzie wysokiej jakości kij, ale trzeba będzie zadbać o kołowrotek.

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo wiele różnych modeli, zarówno kołowrotków, jak również różne kije. Wszystko będzie zależało od tego jakie ryby chcemy łowić i na jaki akwenie. Przy zakupie nowej wędki możemy być początkowo zaskoczeni rozpiętością cen, od wędek dla początkujących wędkarzy do modeli dla profesjonalistów.

Nic dziwnego, że niektórzy wędkarze są niezdecydowani i nie wiedzą dokładnie, czy naprawdę warto kupić konkretny model wędki. Zasadniczo należy przetestować wędkę przed zakupem, sprawdzamy czy dobrze leży w naszej ręce i czy jest dobrze wyważona.

Z pewnością wędkarz musi czuć kij, dlatego każdy element jest ważne, chodzi o to aby wyczuwać wszystkie drgania spławika. Ważna jest z pewnością giętkość wędki, im wędka jest bardziej elastyczna tym cięższą rybę możemy złowić, tego rodzaju wędki stosujemy na małe odległości lub też łowiąc z łódki cięższą rybę.

Z kolei dłuższy sztywniejszy kij doskonale sprawdzi się w przypadku dłuższych rzutów. Kije do wędek mogą być zbudowane w różny sposób, mogą być to przykładowo wędki składane, gdzie kolejne elementy wysuwają się z siebie, mogą być schowane jeden w drugim. Zazwyczaj składają się z trzech lub czterech elementów i są łatwe w przewożeniu. Jednak wielu doświadczonych wędkarzy wybiera konstrukcje jednoczęściowe, które są uznawane za najbardziej wytrzymałe. W przypadki łączenia niektóre elementy zostają osłabione. Często wędki podlegają dużym naprężeniom, dlatego też muszą być niezawodne na całej swojej długości. Jeżeli wybierzemy wędzisko o długości dwóch metrów bez problemów będziemy mogli zmieścić je w bagażniku naszego samochodu. Dobrym pomysłem jeżeli poszukujemy dobrej jakości sprzętu będzie wędka Mikado. Charakteryzują się one wysoką jakością i wytrzymałością, muszą doskonale sprawdzić się na połowach na różnych akwenach i na różne rodzaje ryb.